Merkezefendi Mah. 29 Ekim Bulvarı No:102 Merkezefendi/Denizli

Yüz Estetiği

Yüz Germe 

  Zamanla yüz bölgesinin esnekliğinin kaybolmasına bağlı derideki sarkıklıkların giderilmesi amacıyla yüz germe ameliyatı yapılmaktadır. Bu ameliyat ile sarkan deri fazlalıkları alınır, cilt ve cilt altı dokuya askılama desteği sağlanır. İhtiyaç duyulan alanlara hacim kazandırma yapılır.

     Yerçekiminin karşı konulamaz etkisi, güneşin yıpratıcı etkisi, nem desteğinin yetersiz kalması sonucunda yıllar içinde birikici bir şekilde yüz derimizde yıpranma ve sarkmalar meydana gelebilmektedir. Bu etkiyi zamanında ve düzenli yapılan medikal estetik işlemler ile geciktirmek mümkündür. Artık öyle bir aşamaya gelinir ki, derideki deformiteler bu tarz işlemler ile giderilemeyecek aşamaya gelir. Bu aşamada artık yüz germe işlemleri düşünülmeye başlanabilir.

      Ameliyat kulak önünden arkasına kadar uzanan, bazen saçlı derinin içine kadar uzanan bir cilt kesisi ile yapılmaktadır. Ameliyat genel anestezi ile yapılmaktadır. İşlemden sonra ortalama hastanede kalış süresi 1 gündür. Özel bir yüz maskesi ile hasta taburcu edilir. baş yukarı pozisyonda uyunması önerilir. Ödem ve şişlikler 1-3 hafta içinde büyük oranda azalır. 1. haftada dikişler alınır. Ameliyat izleri saçlar ile çok kolay kamufle olabilecek şekilde dizayn edilir. Dikiş izleri ilk zamanlarda kızarıklık şeklinde iken, zamanla belirginliği büyük ölçüde azalır.


Orta Yüz Germe
     Orta yüz bölgesi elmacı kemiğinin olduğu bölgeye verilen isimdir. Bu bölgedeki dolgunluğu sağlayan yağ yastıkçıkları zamanla aşagıya doğru yer değiştirmekte ve deride sarkma meydana gelmektedir. Orta yüz germe ameliyatında bu yağ yastıkçıkları tekrar yukarı kaldırılır ve sarkan deri toparlanması yapılır. Ciddi hacim kaybı olan hastalarda ilave olarak yağ dolgusu da yapılabilir.  Genellikle bu ameliyata, alt ve üst göz kapağı estetiği ameliyatı da ilave edilir.


Alın Germe ve Kaş Kaldırma
     Yine yaşlanma ile alın bölgemizde ve kaşlarımızda sarkıklıklar meydana gelebilmektedir. Bu yorgun ve üzüntülü bir yüz ifadesine neden olmaktadır. Bu deformitenin düzeltilmesi alın bölgesindeki saçlı deriden yapılan kesiler ile alın bölgesindeki ve kaştaki sarkan dokular kaldırılır, yukarı doğru askılama işlemi yapılır. İşlem genellikle endoskopik yapılabilmektedir. Yapılacak işlemlerin ayrıntısına göre lokal anestezi, sedasyon veya genel anestezi ile yapılabilmektedir. Hastanede ortalama 1 gün kalınır. 1. haftada dikişler alınır. 1-3 hafta içinde ödem ve şişlikler büyük oranda kaybolur.

Yüz germe ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gerekenler:
•    Kan sulandırıcı ilaç alınıyorsa ameliyattan önce ilacın türüne göre uygun sürede bırakılması
•    Her türlü takviye amaçlı bitkisel hap veya bitkisel çay tüketimi 10 gün önceden kesilmeli
•    Sigara içimi 2 hafta önceden bırakılmalı