Merkezefendi Mah. 29 Ekim Bulvarı No:102 Merkezefendi/Denizli

Meme Estetiği

Meme büyütme estetiği
    Hamilelik, emzirme, kilo alıp verme gibi doku elastikiyetinin bozulmasına bağlı, inik, sarkık ve yaşlı görünen meme dokusunun, daha havalı, seksi, dolgun ve çekici görünüme kavuşması için göğüs büyütme operasyonu yapılabilmektedir. Bu ameliyat hiç meme dokusu olmayan kadınlarda memeyi büyütmek için de yapılmaktadır. Göğüs büyütme ameliyatı dünya genelinde en sık yapılan ilk 3 ameliyattan birisidir.
    Meme dokusu kadınlar için cinsel kimlik özelliği taşıdığı için, memesi deforme ve sarkık olan kadınlar özgüven kaybı, mutsuzluk yaşayabilmektedir. Meme büyütme ameliyatı sonrasında, kadınlar vücuduyla orantılı, hayalini kurduğu büyük ve formda meme görünümüne kavuşabilmektedir.
Meme büyütme ameliyatı ana olarak 2 şekilde yapılmaktadır;
1.    Silikon protezle meme büyütme,
2.    Kendi yağ dokusu kullanılarak meme büyütme.


Silikonla meme büyütme
      Meme büyütme ameliyatında en sık kullanılan yöntem silikon protezle meme büyütme ameliyatıdır.  Meme büyütme ameliyatında kullanılan silikonlar uzun yıllardır kullanılan (ilk defa 1965 yılında), tıbbı malzemeler arasında hakkında en çok araştırma ve geliştirme yapılan malzemelerin başında gelmektedir. Yıllar içinde sağlık açısından problem oluşturmayacak, hasta beklentisini en iyi şekilde karşılayacak  şekilde ve özelliklerde üretim yapılmaktadır.

    Hastanın boyuna, kilosuna, omuz genişliğine, göğüs kafesi ölçülerine ve hasta beklentisine göre protez boyut ve şekil seçimi yapılır. Şekillerine göre iki çeşit protez bulunur; damla ve yuvarlak model.  Hastanın mevcut meme dokusunun kalınlığına ve deri kalitesine göre protez, “kas altı” veya “kas üstü” olmak üzere iki plandan bir tanesine yerleştirilir. Protezi yerleştirmek için kullanılan giriş deliğine göre; meme altı, meme başı ve koltuk altı seçenekleri mevcuttur. En sık kullanılan bölge meme altı bölgesidir. Burada yaklaşık 4 cm’lik bir cilt kesisi ile meme protezi yerleştirilir. 

     Ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon süresi yaklaşık 1 saat sürer. Ameliyattan sonra ameliyat bölgesinde kan birikmesini engellemek için bir çift vakum yerleştirilir. Genellikle ilk 24 saat sonunda bu vakumlar alınır. Vakumlar alındıktan sonra hasta taburcu edilebilir. Ameliyat sonrası 6 hafta kadar özel bir sütyen kullanılır. 

     Ameliyat sonrasında gelişebilecek komplikasyonlar: kanama, enfeksiyon, yara iyileşmesinde gecikme ve kapsül kontraktürüdür. Kanama konusunda, pıhtılaşma ile ilgili kontroller dışında, operasyon sırasında titiz bir kanama kontrolü yapılır ve güvenlik için dren kullanılır. Bütün prensiplere uyulmasına rağmen %3 – 5 olasılıkla Kapsül kontraktürü denilen ve proteze vücudun aşırı bir tepki vermesi diyebileceğimiz bir durum görülebilir. Bu göğsün sertleşmesine, doğal durmamasına ve kısmen ağrıya yol açabilir. Bu durumda kapsülün gevşetilmesi veya protezin değiştirilmesi yada çıkarılması söz konusu olabilir. Bu, oldukça düşük bir olasılıktır ve olursa genellikle ilk 6 ay içinde görülür. Meme ucunda uyuşukluk nadiren görülebilir. Çok büyük oranda geçicidir, fakat %5 oranda kalıcı uyuşukluklar bildirilmiştir.
 
Meme protezi olan kişilerin gebe kalmasına veya süt vermelerine engel bir durum yoktur, fakat ameliyat sonrası doku iyileşmesi devam ettiği için ilk 6 ay gebe kalınması önerilmez. Meme protezi olanlarda gebelik ve doğum sonrası seyir ve göğüslerde oluşabilecek şekil değişikliklerini önceden kestirmek imkansızdır. Protez ne oluşabilecek deformiteye katkıda bulunur ne de önleyici bir etkisi vardır. Sonuç olarak, meme protezi küçük göğüslerin büyütülmesinde etkili, dramatik bir yöntemdir. Kullanılan malzemeler tıpta uzun yıllardır kullanılan, vücutla uyumluluğu birçok alanda kanıtlanmış ürünlerdir. Yine de, vücuda bir eksikliği gidermek için bir yabancı cisim konulduğu bilinmeli ve az da olsa çıkabilecek olan ve yukarıda belirtilen sorunlara karşı hazırlıklı olunmalıdır. 


Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme
        Silikonla meme büyütme işlemini tercih etmeyen hastalar için memeye yağ transferi ile büyütme işlemi yapılabilmektedir. Bedenin bölgesel yağlanma olan herhangi bir alanından mevcut yağ dokusu çekiliyor. Kök hücre açısından zengin hale getirildikten sonra, meme bölgesine enjekte ediliyor. Bu haliyle hem bölgesel yağlanma sorunundan kurtulmuş, hem de göğüslerine diledikleri büyüklükteki formu kazandırmış oluyorlar. Fakat göğüslerinde aşırı sarkma sorunu yaşayanlar veya 3-4 cup büyüklüğe erişmek isteyenler için yağ enjeksiyonu uygun olmayabilir. 

Kimler memeye yağ transferi yaptırabilir?
• Göğüslerinde aşırı sarkıklık sorunu olmayanlar
• Göğüslerinde simetri sorunu olmayanlar
• Göğüslerine dirilik ve canlılık kazandırmak isteyenler
• 1 ya da 2 cup büyüme isteyenler
• Kesi izi olmadan meme estetiği yaptırmak isteyenler
• Aynı operasyonla bölgesel yağından da kurtulmak isteyenler
• Vücuduna herhangi bir yabancı madde sokmak istemeyenler
• Hızlı iyileşme süreci yaşamak isteyenler


Meme Dikleştirme
            Memelerin normalden büyük olmasına bağlı yerçekimi etkisi ile, adet dönemlerinde hormanal nedenlerle memede büyüme ve küçülme olması, hamilelik ve emzirme sonrasında meme dokusunda oluşan deformite ve yüksek miktarda kilo alıp verme sonucunda meme ucunda sarkma gelişebilmektedir. Sarkan derilerin alınması ve meme ucunu ideal yüksekliğe çıkarma işlemini meme dikleştirme ameliyatı ile gerçekleştirmekteyiz.

         Meme dikleştirmede hangi ameliyat yöntemini kullanacağımıza hasta muayenesi sonucunda karar veriyoruz. Yeni memeye şekil verecek kadar hastanın kendi dokusu mevcut değil ise dikleştirme işlemi için protez kullanmak da gerekebilmektedir.

        Ameliyat planlamasını sonucunda nasıl meme görüntüsüne kavuşmak istediğine karar verilir. Bunza göre ameliyat planlaması yapılır. Ameliyat genel anestezi ile yapılmaktadır. Ameliyat süresi ortalama 3 saat sürmektedir. Ameliyattan sonra her memede kan birikimini engelleyen vakumlar bulunur. Bunlarda ortalama ameliyattan 24 saat sonra çıkarılır. Ortalama hastanede kalış süresi 48 saattir. Yara yerinde problem olmadığı müddetçe 3. Günde ılık duş alınabilir. Ameliyat sonrası 6 hafta kadar özel bir sütyen kullanımını önermekteyim. Ameliyattan 1 hafta sonra masa başı işe geri dönülebilir. Ağır egzersizlere 6 hafta sonra başlanabilir. Memedeki sarkma ve kullanılan tekniğe bağlı olarak ameliyat izinin şekli düz bir çizgi veya ters T şeklinde olabilir. Yine ameliyat tekniğine bağlı olarak süt kanallarının etkilenmesine bağlı, çocuk emzirme durumunda süt vermede azalma olabilir. 


Meme Küçültme

     Memelerde büyüklük kadınlarda sık rastlanan meme sorunlarındandır. Buna bağlı boyun, sırt ve omuz ağrısı, meme altlarında derinin birbirine temas ettiği bölgelerde dermatit sorunları olabilmektedir. Bu hasta gurubu sosyal hayat açısından da kısıtlanmaktadır. Memelerdeki boyut büyüklüğünden dolayı, giyisi ve iç çamaşırında uygun beden bulamamaktan şikayetçilerdir.

Meme küçültme amacıyla başvuran hastada öncelikli olarak ailede meme kanseri olan birinci derece yakını olup olmadığı sorgulanmalıdır. Rutin olarak mamografi veya meme  ultrasonu istenmeli, şüpheli kistik kötü huylu kitlesel durumlar elenmelidir.  Emzirme döneminden yeni çıkmış hastalarımızın memenin kendiliğinden bir miktar küçülme evresini tamamlaması için en az 6 ay beklenmesi önerilmektedir.  Muayene sonucunda hasta beklentisini de göz önünde alarak uygun ameliyat teknik seçimine karar verilir. Ameliyat tekniğine bağlı olarak memede oluşabilecek değişiklikler hakkında bilgi verilir. Bunlar arasında aile planlamasını tamamlamamış kadınlarda, ameliyat sonrasında olası bir hamilelik durumunda süt verme ile ilgili problem yaşanabilmektedir. Meme küçültme ameliyatı sonucunda oluşan ameliyat izleri zamanla azalmaktadır. Ancak koyu tenli kişilerde ve yara iyileşme problemi olan kişilerde biraz daha belirgin dikiş izleri kalabilmektedir.

      Ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat süresi tekniğe bağlı olarak 3-4 saat sürmektedir. Ameliyat sonrası 4. saatte sıvı gıdalar almaya  başlanabilir. Sıkıntı olmaması durumunda katı gıdaya geçilebilir. Hastanede kalış süresi 1-2 gündür. İlk birkaç gün ameliyat bölgesinde kan birikmesini engellemek için özel vakumlar bulunur. Bunlar 1-2 gün sonra çıkarılır. İlk 1 hafta ameliyat bölgesi kalın bir bant ile sarılır. 1. haftadan sonra bu kalın bantlar çıkarılır, altta cilde yapışan ince bantlar vardır. Bunlar da 1 hafta sonra çıkarılır. Ameliyat sonrası memenin nihai şekline kavuşması için, özel sporcu sütyeni kullanımı önerilir. Yaklaşık 6 hafta kadar bu sütyen kullanımına devam edilir. Ameliyat sonrası 4 hafta kadar ağır eşya veya yük kaldırmaması veya ağır ev işleri yapılmaması önerilir.  

     Ameliyat sonrası karşılaşılabilecek sorunlar erken ve geç dönem sorunları olarak ikiye ayrılabilir. Erken dönemde kanama, enfeksiyon, yara ayrışması gibi sorunlar son derece nadirdir. Geç dönem sorunları ize veya şekle bağlı sorunları olarak karşınıza çıkabilir. İzlerde belirginlik, kızarıklık, kaşıntı erken dönemde bazı koyu tenli kişilerde sıkça rastlanabilir ve ilaç tedavisini gerektirebilir. Şekille ilgili sorunlar daha çok büyüklük ile ilgili sorunlardır. Bu nedenle ameliyat öncesi arzu edilen meme boyutu vücudun diğer özellikleri de göz önüne alınarak net bir şekilde konuşulmalıdır.