Merkezefendi Mah. 29 Ekim Bulvarı No:102 Merkezefendi/Denizli

Liposakşın

Liposakşın (Liposuction)
      Vücudumuzda spor ve diyetle istediğimiz şekilli vücuda kavuşamadığımız zamanlarda, cilt altındaki yağların özel kanül dediğimiz aletler ile vakumlanarak alınması işlemine liposakşın diyoruz. Liposakşın plastik cerrahide vücut şekillendirme konusunda çok önemli bir gelişmedir. Bu tarz ameliyatlarda sonuç açısından hasta iyi değerlendirilmeli, gerçekçi beklentiler olmalıdır. Örneğin ameliyat sonrası 10-15 kilo kaybetme beklentisi olan bir hasta ideal hasta değildir. Veya çok ciddi yağlanması ve deride sarkması olan, liposakşın sonucunda derinin de aynı oranda küçüleceğini düşünen bir hasta için sadece liposakşın doğru bir tercih olmayacaktır. Bu tarz hastalarda liposakşın ile birlikte germe ameliyatı da düşünülmesi gerekir. 

     Liposakşın bazen bir kilo verme yöntemi olarak anlaşılabiliyor. Halk arasında yanlış bir bilginin de düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum. O da liposakşın bir kilo verme yöntemi değildir. Vücut hatlarımızın belirginleşmesi için uyguladığımız bir operasyondur. Tabiî ki liposakşın ile birlikte kilo kaybı olacaktır ancak birinci önceliğimiz vücut hatlarındaki orantıyı oluşturmaktır.

     Bazen liposakşın ile alınan yağlar özel işlemlerden geçirilerek ilgili bölgelere enjekte edilebilmektedir. Elmacık kemiği bölgesi, göz altı çukurlukları, meme ve kalça en sık yağ enjeksiyonu yapılan bölgelerdendir. Ayrıca travmaya bağlı çukurlukları veya gelişimsel deformitelere bağlı asimetrilerin düzeltilmesi amacıyla da yağlar kullanılabilmektedir.

     Ameliyat genel anestezi ile yapılmaktadır. ameliyat 3-5 mm’lik küçük deliklerden yapılmaktadır, bu da belirgin bir iz kalmaması açısından büyük bir avantajdır. Ameliyat sonrası komplikasyon (özellikle pıhtı atması) riskini önlemek için erken dönemde hastanın hareketlenmesi çok önemlidir. Ameliyattan 24 saat sonra hasta taburcu olabilmektedir. Yaklaşık 4-6 hafta kadar özel korse kullanımı önerilir. Şişlikler büyük oranda 1 haftada iner. Tam olarak şişliklerin inip ideal görünüme kavuşması 6 haftayı bulabilir.

     Ameliyat sonrası ideal şeklin korunmasını sağlamak için hastanın diyetine dikkat etmesi gerekmektedir. Bununla birlikte spor da yapılırsa derinin toparlanması daha hızlı olmaktadır.