Merkezefendi Mah. 29 Ekim Bulvarı No:102 Merkezefendi/Denizli

Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Ameliyatı                

        Kulağın kafadan daha ayrık durarak karşı cepheden daha belirgin görülmesi durumuna kepçe kulak deformitesi denmektedir. Bu deformitenin genetik geçiş durumu da mevcuttur.

     Kepçe kulak deformitesine bağlı kadınlarda saçını bağlayamama, erkeklerde de kulaklarının gizlemek için saçını uzatmak zorunda kalması gibi sosyal problemler görülebilmektedir.

     Kafanın kulakla yaptığı açının düzeltilmesi amacıyla bazı müdaheleler yapılabilmektedir.  Bunlardan başlıcaları dikişlerle kulağı kafaya yaklaştırmak ve büyük olan kulak kısmından kıkırdak parça çıkararak kulaktaki belirginliği ortadan kaldırmak sayabiliriz.

     Bu deformite onarımı için ideal yaş, okul ortamında arkadaşlarının psikolojik baskısının çocuğun ruhsal ve sosyal gelişimine engel olmaması için çocuklar okula başlamadan, 6 yaşından önce olması önerilmektedir. Bazen bebeklerde de kepçe kulak görülebilmektedir. İlk 3 ayda, anneden geçen hormonların etkisi devam ettiği için, özel bandajlar veya ateller ile kulaktaki şekil bozukluğu düzelebilmektedir. Ameliyat için üst yaş limiti yoktur.

     Ameliyat lokal anestezi veya genel anestezi ile yapılabilmektedir. Ameliyat süresi yaklaşık 1 saattir. Ameliyat kulak arkasından açılan kesiden yapılmaktadır. Ameliyat lokal anestezi yapılmışsa ameliyattan hemen sonra, genel anestezi ile yapılmışsa 6 saat sonra taburcu edilebilir. Ameliyat sonrası 3 gün sonra dikiş yerlerinde bir problem olmaması durumunda ameliyat bölgesinin su temasında herhangi bir sakınca yoktur. Ameliyattan sonra kulağın bir yerlere takılmaması ve gece yatarken kıvrılmaması yaklaşık 4 hafta gece gündüz tenisçi bandajı tarzında bir kafa bandı kullanımı önermekteyim.

     15 dakikalık iple kepçe kulak estetiği, kısa süreli bir işlem ve hızlı iyileşme olması nedeniyle sıkça reklamı yapılamakta ve bazı hastalar tarafından rağbet görmektedir.  Ancak yapılan çalışmalar sonucunda ameliyat sonrası dikiş yerlerinde aşırı hassasiyet, dikişlerde açılma sonucu eski haline geri dönme, enfeksiyon gibi problem çıkma riskinin yüksek olduğu görülmüştür. Bu yüzden kepçe kulak düzeltilmesi amacıyla bu tarz işlemleri uygulamamaktayım.