Merkezefendi Mah. 29 Ekim Bulvarı No:102 Merkezefendi/Denizli

Jinekomasti

Jinekomasti Nedir ?

     Jinekomasti, erkeklerde memelerin tek yada iki taraflı büyüyerek kadın memesi gibi görünmesi haline denir. Yapılan bazı araştırmalara göre, jinekomastinin erkeklerin yaklaşık yarısında olduğu düşünülmektedir. Özellikle yaz aylarında plajda üstü çıplak dolaşmaktan utanan bu hastaların bazılarında, jinekomasti çok ciddi boyutlarda olup, hastanın tişört bile giymekten çekindiği bir hal alabilmektedir. Jinekomastiye, çeşitli ilaç kullanımları, hormonal bozukluklar, meme kanserleri ve kitleleri, kilo alımı neden olabilmektedir.

      Ancak bu sebepler, jinekomasti nedenlerinin %10 unu oluşturmakta olup, %90 nedeni esansiyel (idiyopatik) dir. Bu nedenle ameliyat öncesi yapılan tahliller ve anamnez (meme ultrasonografisi, endokrinoloji konsültasyonu, kan ve hormon testleri) ile bu diğer nedenler dışlandıktan sonra idiyopatik jinekomasti düşünülüyorsa, ameliyat planlanır. Eğer altta yatan sebep bulunurda (hormonal bozukluk gibi) o zaman bu durum düzeltilmeden, ameliyat planlanmaz.

     Jinekomasti ameliyatında çeşitli teknikler mevcut olup, memelerin büyüklüğü ve kıvamına göre karar verilir. En çok uygulanan yöntem, küçük ve daha çok yağ içerikli memelerde liposuction ile buradaki yağların alınmasıdır. Kesi yapılmasına gerek kalmadığı için, iz kalmaz ve iyileşme peryodu oldukça kısadır. Eğer meme küçük ve daha çok gland dediğimiz süt bezleri içeriyorsa, o zaman liposuction ile süt bezleri çekilemeyeceğinden, pull-through dediğimiz yapılan ufak bir kesinden bu dokuların dışarı alınması işlemi gerçekleştirilir. Memeler büyük ise o zaman meme başından girilerek, bu dokuların çıkarıldığı klasik jinekomasti ameliyatı yapılır. Jinekomasti ameliyatı sonucu hastanın tekrar kilo alıp almamasına göre değişir. Eğer hasta kilo alırsa meme bölgesinde tekrar büyüme olabilmektedir.

     Ameliyat genel anestezi ile yapılmaktadır. Ameliyattan 5 saat sonra istediklerini yiyip, içebilirler. Hastaneden ise ameliyattan 6 saat sonra taburcu olabilirler. Ameliyattan sonra 1 ay süre ile korse takmaları gerekmektedir. Ameliyattan 3 gün sonra duş alabilirler. İlk 3 hafta yürüyüş dışında spor yapmaları yasaktır. Sonraki 3 hafta ise kol ve göğüs hareketleri dışındaki spor hareketlerini yapabilirler. Ameliyattan 6 hafta sonra her türlü spor serbesttir.