Merkezefendi Mah. 29 Ekim Bulvarı No:102 Merkezefendi/Denizli

Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı estetiği (Bleferoplasti)
      Göz kapaklarındaki deriler zamanla sarkma yaparak yüz bölgemizde istenmeyen görüntülere neden olabilmektedir. Hastalar genellikle yorgun görüntüden, üst göz kapaklarındaki ağırlık hissinden ve ileri aşamalarda kapaktaki sarkmayı kaşları yukarı kaldırma çabasından dolayı baş ağrısı şikayetinden dolayı başvurabilmektedir. Göz kapaklarındaki derinin elastikiyet kaybından dolayı gözaltındaki yağların dışarı fıtıklaşması sonucunda da torbalanma görülebilmektedir. Bu durumun düzeltilmesi için yapılan ameliyatlara bleferoplasti yani göz kapağı estetiği denmektedir. Hastanın talebine göre badem göz estetiği dediğimiz işlem de aynı seansda yapılabilmektedir.

     Üst göz kapağı derisi bazen göz bebeklerine kadar inerek görme alanında daralmaya kadar giden problemlere neden olması durumunda, sağlık problemi oluşturduğu için yapılacak ameliyat artık bir zaruriyet haline gelmektedir. 

     Pitozis dediğimiz üst göz kapağında düşüklük durumu da sağlık açısından müdahele yapılması gereken göz kapağı hastalıklarından birisidir. Bu hastalıkta kapak derisinden ziyade kapağı yukarı doğru kaldıran kas (levator palpepra) fonksiyonunda yetersizlik mevcuttur. Bu kasın yapamadığı kaldırma işlevi ameliyatla yerine getirilir. 

     Üst göz kapağı estetiği ameliyatı lokal anestezi ile yapılabilirken, alt göz kapağı estetiği genel anestezi ile yapılmaktadır. Ameliyat süresi üst göz kapağında yaklaşık 1 saat, alt göz kapağında 2 saattir. Ameliyat sonrası dikiş izleri karşısan bakınca belli olmayacak yerlerde kalmaktadır. İlk 48 saat saat başı 10 dakika buz uygulaması ve çift yastıkta uyuyarak baş yukarda durması sağlanarak ödem ve şişliklerin azalması sağlanmaktadır. 1 hafta sonra kontrolde dikişler alınır. Dikiş yerinde kızarıklıkların geçmesi 3-4 haftayı bulabilir.