Merkezefendi Mah. 29 Ekim Bulvarı No:102 Merkezefendi/Denizli

Burun Estetiği

Rinoplasti Burun Estetiği
    Burun yüz bölgemizin merkezinde yer alan bir organ olması nedeniyle estetik olarak ve yaşamsal ihtiyaçlarımızın başında gelen nefes alıp vermemizi sağlayan organ olması nedeniyle de fonksiyonel olarak en önemli organımızdır. 

    Burun ameliyatı nedeniyle başvuran hastalar genellikle; burun sırtındaki çıkıntı, burun ucundaki düşüklükten ve büyüklük, burunda eğrilik, nefes alıp verme problemi nedeniyle başvurmaktadırlar. Hastanın şikayetleri ön planda değerlendirilerek hem nefes yolundaki problemlerin düzeltilmesi hem de dış görüntü olarak yüzüne uygun burun şekli oluşturma amacıyla gerçekleştirdiğimiz operasyona fonksiyonel ve estetik burun ameliyatı demekteyiz. 

    Ameliyat öncesi iyi bir burun analizi yapmak gerekir. Kişinin cilt kalitesi ve kalınlığı, mevcut kıkırdak yapılarının gücü ameliyat planlamasında önemli parametrelerdir. Hastanın burun sırtı, burun-alın geçişi, burun-dudak geçişi, burun ucu konumu, burun tabanı genişliği, burun kanadı genişliği değerlendirilir ve yüz ile uyumlu bir burun planlaması yapılır.   

    Ameliyat genel anestezi ile yapılmaktadır. İki farklı teknik kullanılmaktadır; açık teknik ve kapalı teknik. Doku bütünlüğünü korumak ve iyileşme süresini hızlandırmak adına zar altı (subperikondriyal) ve atravmatik tekniği tercih etmekteyim. Açık teknikte kolumella dediğimiz burun deliklerini ayıran deri bölgesinde W şeklinde dikiş izi olmaktadır. Bu iz çoğunlukla zamanla çok zor fark edilen bir iz halinde gelmektedir. Ayrıca burun ucunda geçici uyuşukluk olmaktadır. Ödem ve şişliğin geçmesi daha geç gerçekleşir. Teknik olarak kapalı tekniğe göre cerrahın görüş alanını genişlettiği için daha kolaydır. Kapalı teknikte ise operasyon tamamen burun içinden yapılan kesiler ile yapılmaktadır. Operasyon süresi daha uzun sürer ve teknik olarak daha zordur. Ben ameliyatlarımı her iki teknikle de gerçekleştirebilmekteyim. Operasyon ortalama 3 saat sürmektedir. 1. gün sonunda hasta taburcu edilebilmektedir. Ameliyat sonrası ödem ve şişliği engellemek için buz uygulaması ve baş dik pozisyonda tutulmasını önermekteyim. Ameliyattan sonra baş aşağı bölgeyi yıkamakta hiçbir sakınca yoktur, baş bölgesini ise atel (burun alçısı) alınıncaya kadar kuaför usulünde yıkamakta sakınca yoktur. Ameliyat sonrası 1. hafta kontrol muayenesinde silikon tampon ve alçıları almaktayız. 6. hafta da yakın dönem kontrol, 6. ayda ve 1. yıl sonunda uzun dönem kontrole gelinmesini önermekteyim.