Merkezefendi Mah. 29 Ekim Bulvarı No:102 Merkezefendi/Denizli
Burun Estetiğinde Kadın Erkek Farkı

Burun Estetiğinde Kadın Erkek Farkı

Burun Estetiğinde Kadın Erkek Farkı

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi burun estetiği (Rinoplasti), 2020’de de popülaritesini devam ettirecek  operasyonların başında geliyor. Burun estetiğinin popülaritesinin sebebi, nefes sorunun çözümünde büyük rol oynaması ve aynı zamanda estetik görünümünü başarılı bir şekilde iyileştirmesi. 

Burun estetiğinde, kişiye özel bir anlaşıyla hastaya yaklaşılması gerekir ki görünümü başarılı bir şekilde iyileştirilsin. Kişiye özel anlayışın kriterlerinden hiç şüphesiz biri de cinsiyettir. Operasyon erkekler için ve kadınlar için farklı bir bakış açışıyla yapılır. Erkeğin burun estetiğiyle feminen bir görüntüye sahip olmamasına, kadınların da daha erkeksi bir ifade oluşmamasına dikkat ediliyor.

Burun estetiği anatomideki farklılıklar göz önünde tutularak yapılır.

Genel olarak erkeklerin burunları, daha yüksek bir köprü ve daha geniş bir orta burun genişliği ile daha belirgin olur. Erkekler ayrıca burun üzerinde daha kalın bir cilde sahiptirler. Ameliyat sonrası iyileşme süresi kadınlara göre biraz daha uzun olabilir.

Kadın burnu, erkek burnuna kıyasla genellikle daha belirgin ve hassastır. Birçok kadın doğal görünümün bozulmadığı bir ameliyat tercih eder. 

Burun ucu ve sırtın birleşme noktası yani burnun üstü kırılma noktası anatomik bir noktadır ve burnu güzel gösteren bir kavistir. ( Bu noktaya Supratip Break Point denmektedir.) Kadınlar, cerrahlardan bu görünüme kavuşmayı talep ederler. Bu görünüm burna daha kadınsı görünüm kazandırdığı için erkekler tarafından tercih edilmez. 

Bir diğer farklılık ise boyuttur. Kadın burnu bir erkekten daha kısa olabilir.

Son olarak, etnik kökene bağlı olarak burun genişliği, burun sırtının kamburluğu ve burun kanatlarının altında görünen bölümün açısı gibi pek çok farklılıklar olabilir.